środa, 10 sierpnia 2016

Zupa jarmużowo-brokułowa

Zupa jarmużowa chodziła za mną od dawna. Wreszcie się udało!

Składniki:
8 szklanek bulionu (kurczak, narchew, pietruszka)
pół brokuła
cebula
czosnek
ok 100 g jarmużu
sól
pieprz
olej do smażenia


W garnku na oleju podsmażamy cebulę i czosnek. Kiedy się lekko zarumieni zalewamy bulionem. Kiedy zacznie się gotować wrzucamy brokuł. Jeśli nie zakrywa brokuła dolewamy trochę wody z czajnika. Gotujemy aż brokuł będzie al dente. Dodajemy jarmuż i gotujemy jeszcze kilka minut. Następnie blendujemy zupę, zagotowujemy jeszcze raz i doprawiamy solą i pieprzem.

Podajemy z grzankami.

Smacznego!

niedziela, 31 lipca 2016

Cydr jabłkowy domowej roboty

Dziś mój faworyt! Przepis na ten cydr dostałam od koleżanki z pracy - Malwiny. Zrobiłam już dwie partie tego cudeńka, raz z podwójnej porcji. Jest pyszny!

Składniki:
5 kg jabłek 
10 l wody 
1 kg cukru
5 cytryn 
40g imbiru 




Jabłka pokroić (ze skórką i gniazdami nasiennymi, bez ogonków), zmielić (ja użyłam maszynki do mielenia), wlać do dużego, kamiennego garnka i dolać ok. 3l wody po czym odstawić naczynie przykryte gazą na 7 dni. 

Mieszać rano i wieczorem.

Po tym czasie przecedzić przez gazę, resztę miazgi odcisnąć, zmieszać z cukrem, otartą skórką z cytryn i sokiem wyciśniętym z tych cytryn oraz dodać mielony imbir.
Całość dopełnić wodą DO 10l i przelać do butli lekko zakorkowanej na 24 godz (u mnie stało nadal w garnku przykrytym gazą). Po tym czasie cydr przesączyć, rozlać do butelek zamykanych na zakrętkę metalową. Można pic po tygodniu, ale najlepszy będzie po kilku miesiącach. UWAGA z otwieraniem! Bardzo burzliwe!

Smacznego!



środa, 27 lipca 2016

Kurczak słodko-kwaśny

Dziś będzie wariacja na temat kurczaka słodko-kwaśnego. Nie wiem czy wyszedł dokładnie taki jak powinien być, ale mi smakował.

Składniki:
podwójna pierś z kurczaka
pół selera
2 marchewki
pietruszka
2 plastry ananasa
165 ml mleka kokosowego
pół szklanki wody
2 łyżeczki zielonej pasty curry
ząbek czosnku
cebula
pieprz ziołowy
sól himalajska
sos sojowy
olej



Kroję pierś w kostkę. Warzywa w słupki. Ananasa w kostkę. Cebula w piórka, czosnek siekam.
Na oleju podsmażam kurczaka, dodaję warzywa i czekam aż większość zmięknie. W kubku mieszam mleczko kokosowe, wodę i pastę curry, wlewam do garnka. Dorzucam ananasa i wlewam sos sojowy. Dodaję przyprawy i czekam aż płyn się nieco zredukuje.

Smacznego!

sobota, 23 lipca 2016

Ocet jabłkowy

Właśnie szukam treningów ze skakanką. Polecicie coś? Ostatnio w Decathlonie się zainspirowałam i kupiłam sobie śliczną różową skakankę. Mam plan by skakać na początek 3 razy w tygodniu. A potem zobaczymy. Początki będą trudne, ale jakoś dam radę! Ważne by zacząć powoli.

Tymczasem proponuję zrobić świetny ocet jabłkowy - baza sosu do wszystkich sałatek, które robię.

Składniki:
3/4 słoika obierek od jabłek (nie powinny być nigdzie nadpsute)
woda z cukrem w stosunku 1 szklanka wody - 1 łyżka cukru
gaza

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika W kuchni na obcasach (@wkuchninaobcasach)



Obierki jabłek wrzucamy do słoika, rozpuszczamy cukier w wodzie i zalewamy roztworem obierki (powinny być pod wodą). Zakrywamy gazą i trzymamy w ciemnym miejscu przez około 2 tygodnie codziennie mieszając. Przefiltrowujemy przez gazę do słoiczka i trzymamy w lodówce.

czwartek, 14 lipca 2016

Najlepsze gofry!

Moje milion przepisów czeka na wrzucenie, pewnie nigdy tu nie dotrą, jak będę tak gospodarować czas jak ostatnio. Wstawanie o 5 mnie dobija, ale jeszcze trochę to się może przyzwyczaję. Mój pies wreszcie zaprzyjaźnił się z innym psem! W związku z tym dużo czasu spędzam na spacerach - dobrze dla zdrowia! Z odżywianiem nie jest tak wesoło, nie zawsze chce mi się gotować. Jak mam więcej czasu to robię takie przysmaki jak leczo (klik) a jak nie to jem kanapki. Też można :)

Dziś przepis na gofry:


Składniki na ok 8-10 gofrów:
1,5 szkl mąki
łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
1/4 szkl. cukru
2 jajka
3/4 szkl. wody
1/4 szkl. oleju

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika W kuchni na obcasach (@wkuchninaobcasach)

Wszystkie składniki mieszamy szpatułką (powinny zostać grudki) i smażymy. Podajemy z różnymi fajnymi dodatkami. Np z nutellą i malinami, jogurtem naturalnym, dżemem i malinami, masłem orzechowym i dżemem porzeczkowym albo z czym tylko lubicie!

A Wy z czym jecie gofry?

piątek, 24 czerwca 2016

Tradycyjne polskie kopytka

Wiem, trochę zaniedbuję bloga. Mało ostatnio gotuję. Jeśli już, to raczej to co znacie z małymi kombinacjami. Aktualnie cierpię na anginę, więc siedzę w domu. Ale niespecjalnie cokolwiek jem. Ten post wisi mi już od dawna, więc wrzucam.

Składniki:
2 kg ugotowanych ziemniaków
1 kg mąki (+ około szklanki do podsypywania)
4 łyżki mąki ziemniaczanej
4 jajka

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Agnieszka Nowak (@sniadaniedolozka)



Ziemniaki mielimy w maszynce. Dodajemy resztę składników i ugniatamy ciasto na stolnicy. Kiedy się ładnie wyrobi odcinamy kawałek, robimy długi pasek, przyklepujemy, żeby był bardziej płaski i okroimy . Kopytka gotujemy od razu w gorącej osolonej wodzie. Jak wypływają wtedy są gotowe :)

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika W kuchni na obcasach (@wkuchninaobcasach)



Ja najbardziej lubię kopytka podsmażane na maśle z cebulką.

Smacznego!

poniedziałek, 6 czerwca 2016

Smoothies z ananasem (2 rodzaje!)

Nie powiem, że nie lubię poniedziałków, ale generalnie tego konkretnego nie lubię. Czuję się na tyle źle, że wróciłam z pracy do domu. A to się często nie zdarza! Teraz umierając z głodu postanowiłam w końcu wrzucić smoothies, które ostatnio ciągle piję. Dostałam na urodziny najlepszą książkę i teraz mam manię smoothies. A więc czekając na obiad (moje ulubione!) zapoznajcie się z moimi ulubieńcami.

1. Smoothie z ananasa, buraka i jabłka. 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika W kuchni na obcasach (@wkuchninaobcasach)



Dokładnie z tej książki zaczerpnęłam inspirację (nie jest to przepis żywcem z niej).

Składniki:
ok pół ananasa
pół buraka
średnie jabłko
kilka listków pietruszki
woda - w oryginale było mleko ryżowe, ale nie miałam a nie miałam pewności co do krowiego

Blendujemy wszystko na gładką masę. Ja na koniec zawsze dodaję jeszcze dodatkową wodę, bo wolę bardziej płynne koktajle. Wyszło boskie!

2. Ananasowe smoothies z truskawkami


To nie z tej książki. Moja wolna kompozycja :)

Składniki:
ananas
truskawki
banan
młody jęczmień 
woda

Blendujemy  i pijemy!

Mówiłam kiedyś, że nie lubię ananasa? Ale za to lubię być zdrowa i postanowiłam jakoś spożywać niektóre produkty, których nie lubię. Takie dodanie dwóch-trzech plastrów ananasa do truskawek albo buraka powoduje, że ananasa w ogóle nie czuć a właściwości odżywcze pozostają. Tak samo młody jęczmień jest okropny w smaku. Ale to bomba witaminowa! Fasolkę szparagową właśnie przemycam w moim ulubionym daniu z ziemniaków. Nie tylko dzieciom się przemyca nielubiane produkty. Sobie też warto :)

A Wy jakoś przemycacie sobie lub innym jakieś produkty? Jakie? Jak?