Pokazywanie postów oznaczonych etykietą papryka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą papryka. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 17 października 2017

#dlastudenta: Dyniowe leczo

Rozpoczął się rok akademicki, więc studenckie życia czas rozpocząć. Widuję ostatnio dużo wątków jak zrobić tani, studencki obiad. Przychodzę więc z pomocą. Zakupy na poniższy obiad zrobiłam za 13 zł. Z tego zostało mi jeszcze pół dyni, z której zrobiłam pastę z dyni do kanapek (klik).


Składniki na ok 4 porcje:

  • 2,5 papryki
  • 2 marchewki
  • cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 pomidory
  • 200 g cieciorki z puszki
  • 2 łodygi selera naciowego
  • pół małej dyni
  • łyżka oleju (kokosowego)
  • woda
  • sól
  • pieprz
  • kumin


1. Kroję paprykę, marchewkę, cebulę, czosnek, seler naciowy i dynię w kostkę.
2. Na oleju podsmażam przez 2 minuty cebulę i czosnek. Dodaję seler naciowy i smażę jeszcze przez 3 minuty.
3. Dodaję marchewkę i paprykę. Wlewam pół szklanki wody i duszę pod przykryciem przez ok 10 minut.
4. Jak marchewka jest jeszcze lekko twarda wrzucam dynię, duszę kolejne 5 minut.
5. W międzyczasie kroję pomidory i odsączam cieciorkę.
6. Wrzucam cieciorkę i pomidory. Duszę pod przykryciem przez ok 15 minut aż wszystko się połączy i będzie miękkie.
7. Doprawiam solą, pieprzem i kuminem.

Można podawać z chlebem lub jeść jako osobne danie.

Smacznego!

czwartek, 17 marca 2016

Jarmużowo-szpinakowa sałatka z kurczakiem

Przepis wykonany już bardzo dawno temu, nie wiem dlaczego aż tyle czasu leżał tutaj i czekał. Chociaż sporo leży i czeka. Na bieżąco dodaję zdjęcia na instagrama, więc tam możecie śledzić co gotuję. Teraz przejdźmy do sałatki

Składniki:
pół torebki jarmużu
pół torebki szpinaku
podwójna pierś z kurczaka
papryka
pół puszki groszku
cynamon
curry
sól
chilli
olej do smażenia







Kurczaka myjemy i kroimy w kostkę. Wrzucamy na patelnie i podsmażamy. Przyprawiamy: sól, chilli, cynamon, curry. Kiedy mięso się usmaży odstawiamy na chwilę by ostygło. W międzyczasie do miski wrzucamy jarmuż oraz szpinak, pół puszki groszku oraz pokrojoną w kostkę paprykę. Dokładamy mięso i polewamy dressingiem.

Smacznego!

poniedziałek, 15 lutego 2016

Papryka faszerowana czerwoną soczewicą

Nie mam nic przeciwko poniedziałkom. To oznacza nowy tydzień, nowe możliwości.... Na przykład kuchenne! Dziś wieczorem będę robić ciasteczka, skoro wczoraj wybrałam się do Ikei i kupiłam foremki do wycinania. Podobno związki się rozpadają przy okazji wypadów do Ikei. Mój się trzyma. Ale pamiętam jak kilka miesięcy temu wybieraliśmy kolor farby do salonu....


Składniki na jedną porcję:
papryka
pół szklanki czerwonej soczewicy
jajko
sól
chilli
słodka papryka
pół cebuli
2 ząbki czosnku
oregano
curry


Soczewicę gotujemy wg instrukcji na opakowaniu. W międzyczasie nagrzewamy piekarnik na 200 st. Siekamy cebule i czosnek. Dodajemy do ugotowanej soczewicy. Dodajemy jajka, przyprawiamy. 
Odkrajmy górę z papryki, wyciągamy wszystko ze środka i dokładnie myjemy. Faszerujemy paprykę, przykrywamy "czapeczką" i wstawiamy do piekarnika na ok 20-30 minut. 

Smacznego!


poniedziałek, 1 lutego 2016

Smażony pstrąg z warzywami stir-frying podawany z kaszą kus-kus

Jaka piękna pogoda była w weekend! Aż żal nie skorzystać, a więc... skorzystałam! Odwiedziłam Zakon Cystersów w Lubiążu. Akurat trafiliśmy kilka minut przed zamknięciem kasy. Byłam bardzo pozytywnie zaskoczona tym, że w pakiecie jest przewodnik (pan z kasy) i mogłam posłuchać trochę o wystroju i historii tego miejsca. Potem odwiedziliśmy Karczmę Cysterską. Mają tam fantastyczne pierogi! Nie przedłużając, przejdźmy do przepisu:

Składniki:
3 marchewki
1 czerwona papryka
pędy bambusa
seler
sos sojowy
sok z połowy limonki
sól
chilli
3 cm imbiru
2 czerwone cebule
2 ząbki czosnku
ryba ze skórą
szklanka passaty
pieprz
bazylia
pół szklanki kus-kus



Marchewkę, paprykę i seler kroję w paseczki a cebulę w piórka. Czosnek miażdżę i siekam. Rozgrzewam suchy wok. Kiedy się porządnie nagrzeje po ściance nalewam oleju rzepakowego. Jak się nagrzeje, wrzucam cebulę i czosnek. Polewam sosem sojowym. Podsmażam cały czas mieszając (w metodzie stir-frying należy cały czas mieszać). Po chwili wrzucam marchewkę, seler oraz paprykę. Kiedy warzywa są już prawie miękkie dodaję pędy bambusa, imbir, sok z limonki i passatę. 
W międzyczasie przygotowujemy kaszę kus-kus według instrukcji na opakowaniu. 
Rybę przygotowuję nieco wcześniej. Z moich filetów pozbywam się łusek, myję rybę i bardzo dokładnie suszę. Ze strony, gdzie nie ma ma skóry przyprawiam rybę solą, pieprzem oraz bazylią. Smażę rybę z obu stron. 

Smacznego!

niedziela, 4 października 2015

Gulasz rozgrzewający

Ostatnimi czasy choruję i sporo marznę w związku z tym musiałam sięgnąć po moje ulubione rozgrzewające przyprawy - imbir i cynamon. Typowa kawa to jednak za mało. Okazało się, że gulasz w takim połączeniu jest super rozwiązaniem. 

Składniki:
1 kg karkówki
2 papryki
4 małe cebule
4 pieczarki
3 małe marchewki
1 mały por
szczypta cynamonu
szczypta imbiru
sól
pieprz
chilli




Karkówkę kroimy w kostkę. Solimy, dodajemy pieprzu, imbiru, cynamonu i chilli. Dolewały łyżkę oleju, mieszamy i odstawiamy na 30 minut. W międzyczasie kroimy wszystkie warzywa w kostkę. Mięso smażymy. Dodajemy cebulę oraz marchew. Podsmażamy 5 minut i wlewamy nieco filtrowanej wody. Dodajemy resztę warzyw i dusimy około godziny. Na koniec jeszcze dosalamy. Do tego proponuję kaszę jaglaną (pomaga pozbywać się nadmiaru śluzu czyli możemy zacząć żegnać się z katarem i ma witaminy z grupy B, które w połączeniu z magnezem są świetne dla układu nerwowego).

Smacznego!

niedziela, 12 lipca 2015

Leczo

Idealny niedzielny obiad to leczo, które za mną chodzi już od dawien dawna.

Składniki:
2 marchewki
4 cebule
3 papryki
4 kiełbasy
2 cukinie
olej
koncentrat pomidorowy



Marchew oraz kiełbasę kroimy w plastry a cebulę w piórka. Podsmażamy na oleju. Po 10 minutach dodajemy pokrojone w słupki papryki, podsmażamy 5 minut, wlewamy trochę wody i czekamy aż papryka zmięknie często mieszając. Dorzucamy cukinie pokrojoną w kostkę i dusimy około 20 minut. Pół koncentratu rozrobionego w wodzie polewamy do garnka i dodajemy sól oraz pieprz. Podajemy z pieczywem.

Smacznego!