Pokazywanie postów oznaczonych etykietą jajko. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą jajko. Pokaż wszystkie posty

sobota, 15 października 2016

Placki cynamonowe

Ostatnio zdrowie nie pozwala mi... na prawie nic. W zeszłym tygodniu musiałam się spiąć i chodzić do pracy, ale w tym tygodniu nie dałam rady. L4 i łóżko. Daje mi to pewne możliwości, np posiedzenia w kuchni.




Składniki:
mąka orkiszowa 1850 - 10 g
jajko 1 szt
cynamon
mleko - 1 łyżka

Mieszamy wszystkie składniki na jednolitą masę. Łyżką wykładamy placki na rozgrzany olej i smażymy z dwóch stron. Podajemy z ulubionym dżemem.

Smacznego!

niedziela, 4 września 2016

Ryzowo-orkiszowe placki z jabłkami

Ten post miał się pojawić w sobotę, ale jakoś w nawale innych rzeczy zapomniałam. Ostatnio jestem z lekka przepracowana, w weekend miałam odpocząć, ale nie poszło mi to zbyt dobrze. Mam szansę jeszcze za tydzień, potem zaczynam zajęcia w weekendy. 
W sobotę byłam na Narodowym Czytaniu Quo Vadis. Lubię wspierać takie inicjatywy. Ktoś jeszcze był u siebie w mieście?

Ja tu gadu-gadu, a to już 8:30, czas się brać za śniadanie. 



Składniki:
2 jabłka
2 jajka
3 łyżki mąki ryżowej
3 łyżki mąki orkiszowej

olej do smażenia

Jabłka kroję w kostkę i wrzucam do miski. Dodaję jajka. Mieszam. Dodaję mąki, mieszam. Smażę na rozgrzanym oleju. 

Smacznego!

środa, 24 sierpnia 2016

Ucierany jabłecznik z budyniem mojej mamy

Mam kilka czekających przepisów, ale jakoś nie mam czasu. W mojej wakacyjnej pracy zostałam oszukana, teraz wracam wreszcie do stałej pracy, za którą tak bardzo tęskniłam!
Jak wracaliśmy ostatnio z wesela (polecam wesela!) dostałam karton jabłek i orzechów. Orzechy spokojnie postoją, ale jabłka trzeba jeść dość szybko. Naszła mnie ochota na jabłecznik z budyniem. Przeszukałam pół internetów za jakimś fajnym przepisem po czym stwierdziłam, że sprawdzę w szufladzie w kuchni czy nie ma starego przepisu mojej mamy (mojego ulubionego!). I ku mojemu zaskoczeniu... znalazłam! Nie cały zeszyt, tylko tą jedną kartkę. <3 p="">
No dobra, rozpisałam się a przepis czeka.



Składniki:
1 szklanka mąki ziemniaczanej
1 szklanka mąki pszennej (zamieniłam na orkiszową, bo pszenna wyszła)
1 szklanka cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 budynie waniliowe 
litr mleka
4 jajka
margaryna




Gotujemy budyń według przepisu na opakowaniu.
Żółtka ucieramy z cukrem, podajemy margarynę (po kawałeczku), potem wszystkie sypkie produkty. Białko ubijamy na sztywno i wmiksowujemy na wolnych obrotach.
Jabłka ścieramy na grubych oczkach.

Do blaszki wlewamy część ciasta, przykrywamy jabłkami i zalewamy budyniem. Na to wylewamy kolejną część ciasta. Wkładamy do piekarnika i pieczemy 50 minut w 180 st.

Smacznego!

wtorek, 22 marca 2016

Owsiano-jaglane placki

Tak, różnego rodzaju placki to moja domena. Prawie nigdy nie robię dwa razy takich samych. Zawsze coś się nowego dzieje :)




Składniki:
Jajko
Mleko (ok pół szklanki, ale lałam na oko)
Mąka (na oko)
Płatki jaglane (ok 5 łyżek)
Płatki owsiane (ok 5 łyżek)



Sprawa jest prosta, do miski wbijam jajko, dodaję trochę mleka i wrzucam płatki. Dokładnie mieszam i dodaję tyle mąki, żeby ciasto miało dość gęstą konsystencję. Smażę na oleju z dwóch stron.

Podajemy z dżemem. U mnie z gruszkowym.
Mniam!

Smacznego!

niedziela, 28 lutego 2016

Jaglane placki jabłkowe

Pyszne, zdrowe śniadanko! Zdecydowanie polecam spróbować innej wersji placków z jabłkami.



Składniki na ok 8-10 placków:
3 jabłka 
2 jajka 
pół szklanki maki, 
10 łyżek płatków jaglanych, 
cynamon i kardamon
pół szklanki mleka
olej do smażenia




Jabłka obieram i kroję w kostkę. Wrzucam do miski. Dodaję jajka, mąkę i płatki jaglane. Jeśli jest zbyt gęste dolewam trochę mleka i przyprawiam. Na patelni rozgrzewam olej i robię "kleksy". Bardzo ważne, by nie próbować tych placków przesuwać zanim się z jednej strony dobrze nie upieką bo się rozpadną. Smażymy z dwóch stron, podajemy z domowym dżemem, np porzeczkowym.

Smacznego!

 
       alt="Student challenge">

poniedziałek, 30 listopada 2015

Bataty z piekarnika

Nie mam czasu gotować. A jeśli już to robić zdjęć. Teraz znalazłam chwilę, więc pijąc moją super nową kawę kokosową opowiem Wam o tym co ostatnio znalazło się u mnie na talerzu.



Składniki:
trzy średnie bataty
oliwa 
curry
sól
imbir

pierś z kurczaka
jajko
sól
pieprz
bułka tarta
olej do smażenia

Bataty kroimy w grube plastry, układamy w naczyniu żaroodpornym. Obsypujemy solą, curry oraz imbirem. Polewamy oliwą. Wkładamy do piekarnika na 200 st. na ok. 30-40 minut. Kiedy ziemniaki są już prawie miękkie panierujemy kotlety i smażymy. Podajemy razem.


poniedziałek, 2 listopada 2015

Placki kokosowe

Uwielbiam zarówno zapach jak i smak kokosa. Nie wiem jakim cudem tak długo nie wpadłam na to, by zrobić takie placki...

Składniki:
jajko
pół małego jogurtu naturalnego
garść wiórków kokosowych
3 łyżki mąki


Jajko mieszamy z jogurtem, dodajemy wiórków kokosowych i mąki. Dokładnie mieszamy. Masa powinna być taka, by nie rozpływała się za bardzo. Łyżką nakładamy masę na rozgrzany tłuszcz. Smażymy z obu stron. 

Smacznego!

wtorek, 27 października 2015

Śniadaniowe kokilki z szynką i fetą

Mam nową zabawkę kupioną w E. Leclerc za niecałe 9 złotych za dwie sztuki. Długo polowałam na kokilki i wreszcie znalazłam. Oczywiście trzeba było je ochrzcić i wypadło na dzisiejsze śniadanie.

Składniki na jedną sztukę:
jedno jajko
2 plasterki szynki
2 paski fety
szczypiorek
łyżka ryżu
pieprz
oliwa



Kokilkę smarujemy tłuszczem. Na dnie wykładamy ryż, pokrojoną w kostkę szynkę układamy na ryżu. Kroimy fetę o raz szczypiorek. Fetę wykładamy na szynce, zalewamy to rozbełtanym z pieprzem jajkiem i posypujemy szczypiorkiem. Pieczemy w temp. 200 st. przez około 20 minut (aż jajko się zetnie).

Smacznego!

piątek, 14 sierpnia 2015

Placki z cukinii

Uwielbiam placki z cukinii. Po prostu uwielbiam.

Składniki:
duża cukinia (starta na dużych oczkach)
2 jajka
mąka (około szklanki, ale ja zawsze sypię na oko aż ciasto będzie miało odpowiednią gęstość)
sól 
pieprz


Do miski ze startą cukinią wrzucamy jajka. Mieszamy. Dodajemy mąkę oraz przyprawy. Ciasto powinno być na tyle gęste by łatwo się nie rozlewało. Rozgrzewamy olej na patelni. Łyżką wykładamy ciasto na olej. Smażymy z dwóch stron na złoty odcień. Podajemy z sałatą z cebulą i słonecznikiem (pestki dyni są lepsze) oraz sosem sałatkowym (przepis tutaj). Ja tym razem dodałam również jogurtowy sos czosnkowy. 

Smacznego!

sobota, 1 sierpnia 2015

Kakaowe placki borówkowe z sosem brzoskwiniowym

Wychodzę z założenia, że kiedy jest sezon na jakieś owoce no... trzeba chociaż spróbować. Owoce sezonowe są świeże, mają dużo witamin no i są fajnym urozmaiceniem do codziennej diety. Kiedy w zimie królują naleśniki z dżemami albo placki z bananami czy jabłkami, teraz można zjeść coś całkiem innego. Wstaję rano i słyszę "Zrób śniadanie". Okej. Otwieram lodówkę i widzę kilogram borówek. Wybór by oczywisty. Ale nie sądziłam, że te placki wyjdą aż tak dobre.



Składniki (8 placków)
200g borówek (teraz mam małą, kuchenną wagę to mogę ważyć)
jajko
szklanka mąki
pół szklanki mleka
2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
olej do smażenia

Borówki myjemy i wrzucamy do miski. Dodajemy jajko i wszystkie sypkie produkty. Mieszamy i dolewamy mleko. Kiedy masa będzie jednolita rozgrzewamy na patelni olej i smażymy placki z dwóch stron.

Składniki na sos brzoskwiniowy:
2 łyżki jogurtu naturalnego
brzoskwinia

Kroimy umytą brzoskwinię na kostkę i mieszamy z jogurtem.

Smacznego!

wtorek, 7 lipca 2015

Faszerowane bakłażany z pieczonymi ziemniakami i sałatą / kotlety mielone z kaszą jęczmienną

Bardzo gorące dni. Za bardzo jak dla mnie. :)
W czwartek na targu kupiłam bakłażana. Pamiętam jak około 10 lat temu jadłam faszerowane bakłażany u babci... Nie wyjdą mi tak świetne, wiem, ale trzeba spróbować!



Zaczynamy od bakłażana. Kroimy bakłażana na pół i wyciągamy środek. Solimy go i odstawiamy na około 30 minut.

Farsz: ja go zrobiłam kilka dni temu i służył mi jako kotlety mielone przez ostatnie 3 dni, więc tak naprawdę mamy dwa przepisy :)

(12 kotletów mielonych + farsz na jednego bakłażana)
0,5 kg mielonej łopatki
szklanka kaszy jęczmiennej
cebula czerwona
curry
pieprz
sól
oregano
siemię lniane
2 jajka
(jak widać bez bułki w środku - po uformowaniu kotletów obtaczamy w bułce tartej)

Cebulę siekamy i smażymy na tłuszczu. Kaszę gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Mięso mieszamy z jajkiem i przyprawami po czym dodajemy ugotowaną kaszę i cebulę.

Bakłażana obmywamy wodą i faszerujemy przygotowanym mięsem.

Młode ziemniaki i marchew myjemy i kroimy w plastry. Dodajemy sól, pieprz, chilli, majeranek oraz olej. Układamy w naczyniu żaroodpornym obok bakłażanów i wkładamy do piekarnika na około 200 stopni aż wszystko zmięknie (ok 30-50 minut).

Smacznego!

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Grillowane kotlety z kaszy gryczanej

Dzisiejszy przepis polecam przede wszystkim tym osobom, które lubią pikantne potrawy. Kasza gryczana ma bardzo specyficzny smak, którego wiele osób nie lubi. Ja przyznam, że jako zwykły dodatek do obiadu też mi nie odpowiada :) Coś mnie tknęło i stwierdziłam, zrobię z niej kotleciki! A potem przypomniałam sobie o nowej patelni do grillowania - tak, grillowane kotlety z kaszy gryczanej!
Pamiętajcie, kasza gryczana ma mnóstwo błonnika i dużo świetnie przyswajalnego białka. Nie zawiera glutenu, więc osoby na diecie bezglutenowej mogą ją spokojnie spożywać. W dodatku zawiera witaminy: B1, B2, P i PP, które są dobre dla naszego układu nerwowego (czyli powinnam zdecydowanie zasmakować w tej kaszy) oraz sole mineralne, m.in magnez i żelazo (przypominam, magnez + witaminy z grupy B to świetne połączenie!), których często brakuje w naszych organizmach. Dodatkowo NIE zakwasza organizmu.
No cóż, polecam raz na jakiś czas spróbować czegoś z kaszą gryczaną. Dziś, moje kotlety!



Składniki: (8 kotletów)
2 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
pół czerwonej cebuli
3 małe pieczarki
1 łyżka oleju
ok 5 łyżeczek siemienia lnianego
jajko
bułka tarta
sól
pieprz
świeża bazylia
czosnek granulowany

Kaszę gotujemy w osolonej wodzie.W międzyczasie siekamy cebulę oraz pieczarki. Podsmażamy na oleju. Mieszamy z ugotowaną kaszą, dodajemy siemię lniane, jajko, przyprawy i bułkę tartą by masa miała gęstszą konsystencję (jeśli przesypiemy, trochę oleju). Formujemy małe kotlety (mocno ugniatając, najlepiej czystymi rękoma gdyż jeśli mamy na nich kaszę łatwiej się rozpadają). Grillujemy na mocno rozgrzanej patelni do grillowania (przypominam, bez oleju!).
Mi się trzy niestety rozwaliły, ale to smaku nie zmieniło. Powalające!

Smacznego!

wtorek, 16 grudnia 2014

Jajecznica z serem feta

Brak czasu i ochoty na cokolwiek nie przysparza chęci do gotowania. Mimo wszystko, kiedy chcę się czegoś z lodówki pozbyć to zdarza mi się mieć smaczne pomysły. Przyznam, że pochopne kupowanie sprzyja kreatywności w kuchni.



Dziś zaproponuję Wam jajecznicę z serem feta. Chyba nie muszę tłumaczyć jak się robi jajecznicę? Podsmażamy resztki z lodówki (u mnie pomidory), w misce roztrzepujemy jajka i dodajemy ulubione przyprawy. Wlewamy na patelnię i pozwalamy im się lekko ściąć. Dorzucamy pokrojoną w kostkę fetę. Po chwili ściągamy z ognia i podajemy z bagietką.


Smacznego!

czwartek, 13 listopada 2014

Kotlety jajeczne

Kiedy wchodzę do księgarni... jest tylko kilka możliwości jak z niej wyjdę. Albo
- wchodzę i kupuję to po co przyszłam (staram się tak robić), 
- wchodzę i oglądam a potem płaczę i marudzę, że nie mam pieniędzy na to wszystko co bym chciała, 
- wchodzę i wydaję majątek. 

Tym razem było to ostatnie. Potem jeszcze szybka wizyta w supermarkecie (długo z tabunem książek się chodzić nie da) i do domu przygotowywać obiad. Od jakiegoś czasu już chodziły za mną kotlety jajeczne, które wprost uwielbiam. Dziś przedstawię swoją wersję.



Składniki (ok 9 kotletów):

11 jajek
olej
czerstwa bułka
trochę mleka (ew. woda)
4 pieczarki
1 średnia cebula
pietruszka
bułka tarta
sól, chilli



Przepis:

10 jajek gotujemy na twardo i dajemy im wystygnąć. Cebulę oraz pieczarki drobno kroimy i podsmażamy na oleju. Czerstwą bułkę moczymy w mleku. Do miski wrzucamy pokrojone jajka, cebulę, pieczarki, wyciśniętą bułkę oraz wbijamy jedno surowe jajko. Wrzucamy również pietruszkę oraz przyprawy do smaku. Dokładnie mieszamy i rozgrzewamy olej na patelni. Formujemy średniej wielkości kotleciki, obtaczamy w bułce tartej i smażymy je z każdej strony. 

Do tego proponuję kalafiora ugotowanego na parze i lekko posolonego. 
Co myślicie o jedzeniu bez ryżu/kaszy/ziemniaków itp? Jesteście na tak? Ja się w ten sposób zdecydowanie bardziej najadam. 

Smacznego!