środa, 30 grudnia 2015

Zielone piwo

Przed sylwestrem raczej nie będę wrzucać przekąsek, gdyż na mojej imprezie będą leżeć wędliny ze świąt na talerzu i grillowana kiełbasa. Ja zaś postawiłam na alkohol. Zapasy już zrobione. Mam też kilka przepisów na fajne alkohole, ale one z kolei muszą trochę poczekać na siebie. Dziś będzie coś co można zrobić w kilka sekund -  zielone piwo.



Składniki:
blue curacao - teraz w biedronce za 3,99
piwo jasne (u mnie Wojak)

Nalewamy do kufla nieco syropu blue curacao (kolor zielony daje już niewielka ilość, ale jeśli chcemy by było słodsze dajemy nieco więcej) i zalewamy piwem. Powinno się samo wymieszać, jeśli nie - mieszamy.

Smacznego!

czwartek, 17 grudnia 2015

Naleśniki ze szpinakmiem

Szpinak jest zdrowy, a ludzie go tak bardzo nie doceniają. Czasem, gdy mam ochotę na coś mega zdrowego wybieram właśnie szpinak. Po prostu dobrze się po nim czuję. Nigdy jeszcze nie robiłam naleśników na słono, więc postanowiłam wypróbować to właśnie na szpinaku. Pychota :)



Ciasto naleśnikowe:
- szklanka mąki
- szklanka mleka
- jedno jajko

Z powyższych składników tworzymy gładkie ciasto i smażymy na oleju. Mi wyszło 6 naleśników, z czego dwa zjadłam na słodko a tylko cztery udało się zrobić ze szpinakiem. 

Farsz: (na 4 naleśniki)
- opakowanie szpinaku
- cebula
- ząbek czosnku
- sól
- pieprz cayenne 
- oliwa

Cebulę i czosnek siekamy, podsmażamy na oliwie. W między czasie myjemy i kroimy szpinak. Dorzucamy do garnka i smażymy kilka minut. Kiedy szpinak już całkiem zwiędnie, dodajemy przyprawy i wykładamy na naleśniki po jednej łyżce. Zwijamy jak krokiety i obsmażamy jeszcze delikatnie na oliwie. 

Smacznego!

sobota, 12 grudnia 2015

Sos rayta

Sos rayta to pozostałości po mojej ostatniej przygodzie w gastronomii. To świetny sos, bardzo orzeźwiający i delikatny.



Składniki:
duże opakowanie jogurtu naturalnego
ogórek szklarniowy
sok z cytryny
sól
pieprz

Ogórka kroimy w drobną kostkę. Mieszamy z jogurtem. Dodajemy soku z cytryny (około jedna cytryna, ale ja zawsze sprawdzam na smak) oraz sól i pierz. Mieszamy. Świetnie nadaje się do różnego rodzaju placków.

Smacznego!

poniedziałek, 30 listopada 2015

Bataty z piekarnika

Nie mam czasu gotować. A jeśli już to robić zdjęć. Teraz znalazłam chwilę, więc pijąc moją super nową kawę kokosową opowiem Wam o tym co ostatnio znalazło się u mnie na talerzu.



Składniki:
trzy średnie bataty
oliwa 
curry
sól
imbir

pierś z kurczaka
jajko
sól
pieprz
bułka tarta
olej do smażenia

Bataty kroimy w grube plastry, układamy w naczyniu żaroodpornym. Obsypujemy solą, curry oraz imbirem. Polewamy oliwą. Wkładamy do piekarnika na 200 st. na ok. 30-40 minut. Kiedy ziemniaki są już prawie miękkie panierujemy kotlety i smażymy. Podajemy razem.


sobota, 14 listopada 2015

Placki ziemniaczane z imbirem

Leniwa sobota. Leżę na kanapie, piję kawę i słucham muzyki, która królowała u mnie jakieś 5 lat temu... Zdecydowanie nie mam dziś ochoty na mocne brzmienia, którymi raczę się na co dzień.   Nawet teksty pamiętam! Skoro już tak nic nie robię, postanowiłam odkopać coś co robiłam jakieś dwa tygodnie temu jako danie przeciwkacowe (tłuuuusto!) przed imprezą.

Składniki:
4-5 średnich ziemniaków
jajko
2 cm imbiru
mąka (ok szklanki, może trochę więcej)
pieprz
sól
oliwa do smażenia
szczypiorek


Przygotowanie:
Ziemniaki obieramy i ścieramy na dużych oczkach. Wbijamy do nich jajko. Imbir obieramy (pamiętajcie, imbir obieramy łyżeczką!) i siekamy. Dodajemy do miski. Szczypiorek również siekamy i wrzucamy. Doprawiamy. Mieszamy wszystko dokładnie i dodajemy powoli mąki aż ciasto odpowiednio zgęstnieje. Smażymy na rozgrzanej oliwie. Podajemy ze śmietaną.

Smacznego!

sobota, 7 listopada 2015

Lunchbox: twarożek ze szczypiorkiem

Dziś jest bardzo deszczowo, czego się kompletnie nie spodziewałam. No ale cóż mogę powiedzieć? Jesień. Dziś z kolei na blogu kolejny lunchbox. W zeszłym tygodniu mój ulubiony :)

Składniki:
opakowanie twarogu półtłustego
pół jogurtu naturalnego
szczypiorek
sól
pieprz


Twaróg rozgniatamy widelcem, dodajemy szczypiorek, jogurt oraz przyprawy. Dokładnie mieszamy. Całość przenosimy do pudełka. W drodze do pracy/szkoły kupujemy świeżutką bułeczkę.

Smacznego!

poniedziałek, 2 listopada 2015

Placki kokosowe

Uwielbiam zarówno zapach jak i smak kokosa. Nie wiem jakim cudem tak długo nie wpadłam na to, by zrobić takie placki...

Składniki:
jajko
pół małego jogurtu naturalnego
garść wiórków kokosowych
3 łyżki mąki


Jajko mieszamy z jogurtem, dodajemy wiórków kokosowych i mąki. Dokładnie mieszamy. Masa powinna być taka, by nie rozpływała się za bardzo. Łyżką nakładamy masę na rozgrzany tłuszcz. Smażymy z obu stron. 

Smacznego!