niedziela, 27 września 2015

Domowy rosół

Mówi się, że rosół to najprostsza zupa. Nie zgodzę się z tym. Kilka razy zepsułam, to jakby się wydawało, proste danie. Teraz już chyba mogę powiedzieć, że wyszło dobre.



Składniki:
udko z kurczaka
udko z kaczki
3 marchewki
pietruszka
kawałek kapusty
kawałek selera
cebula
sól

Wiem, polecą teraz hejty. Gotujemy duży garnek wody i do wrzącej wody wkładam umyte wcześniej mięso. Większość osób daje do zimnej (też tak robiłam, ale w zimnej mi jeszcze porządny rosół nie wyszedł). Kiedy pozbędę się wszystkich szumowin wrzucam obrane i umyte warzywa i skręcam gaz, by rosół delikatnie bulgotał. Obraną z pierwszej warstwy cebulę przypalam na gazie i również dokładam do rosołu. Generalnie na tym kończy się mój aktywny udział. Co jakieś 30-40 minut zaglądam do rosołu czy woda nie wyparowała. Po około 3 godzinach (albo i dłużej, po co się spieszyć?) dodaję sól, sprawdzam smak i wyłączam. Podajemy z makaronem nitki.

Muszę spróbować kiedyś wariacji z imbirem, podobno super rozgrzewa... Poinformuję Was, jeśli coś mi z tego wyjdzie.

Smacznego!

środa, 23 września 2015

Placki z bananami

Nie mam tutaj na myśli placków bez jajek (jak np te), które można zastąpić bananem. Proste, fajne, smaczne i dość mocno słodkie mimo, że nie dodałam cukru.



Składniki:
2 banany
ok szklanka mleka
2 jajka
mąka

Banany kroimy w kostkę i dorzucamy resztę składników. Mieszamy ostrożnie żeby banany zostały w kawałkach. Ma być dość gęste by łyżką można wykładać na rozgrzaną patelnię. Smażymy z obu stron.

Smacznego!

niedziela, 6 września 2015

Pasta kanapkowa z avocado

Avocado jest bardzo tłuste. Ale za to zawiera mnóstwo dobrych tłuszczów, które powinniśmy przyjmować. Nie jem go często i chyba tylko w formie pasty. Jest dość mdłe, ale po odpowiednim przyrządzeniu smaczne.



1 miękkie avocado
łyżka słonecznika
łyżka wyciśniętego soku z grejpfruta
sól
pieprz cayenne

Avocado obieramy i widelcem rozgniatamy. Dodajemy od razu sok, słonecznik, przyprawy i mieszamy. Podajemy na kanapkach z warzywami lub jakimś orzeźwiającym sosem (słodka salsa pomidorowa).

Smacznego!

sobota, 29 sierpnia 2015

Słodka salsa pomidorowa

Salsa pomidorowa to może nie do końca dobra nazwa, Salsa jest z reguły ostra. U mnie wyszła na słodko. Mam nadzieję, że również w niej zasmakujecie.




2 środki z wydrążonych pomidorów (przy okazji zrobienia pomidorów faszerowanych)
jeden cały pomidor obrany ze skórki
100g ananasa z puszki
sól
pieprz
bazylia suszona

Pomidory z ananasem blendujemy. Dodajemy przyprawy i kilka całych kawałków ananasa.
Super do kanapek i mięs.

Smacznego!

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Pomidory faszerowane

Wczoraj wróciłam do domu z torbą pomidorów. Oczywiście nie miałam zbyt wiele w lodówce, w dodatku czekała mnie góra sprzątania. W związku z tym postanowiłam zrobić coś co się szybko przygotowuje. Faszerowane pomidory to fajny pomysł, kiedy nie musicie szybko czegoś zjeść, ale nie macie czasu na samo przygotowanie.



6 pomidorów
jedna torebka kaszy jaglanej
pół szklanki kaszy manny
oregano
sól
wędzona ostra papryka
czosnek
ser z niebieską pleśnią

Pomidory myjemy, odcinamy górę i wydrążamy środki. Miąższ z 4 pomidorów (z pozostałych dwóch zrobiłam coś innego) wrzucamy na patelnię z czosnkiem i dusimy przez chwilę. W międzyczasie gotujemy torebkę kaszy jaglanej. Kiedy kasza jest gotowa dodajemy ją do pimidorów, wrzucamy kaszę mannę oraz przyprawy. Do wydrążonych pomidorów wkładamy na dno po kawałku sera, nakładamy farsz i na górę znów ser. Zamykamy pomidory i w naczyniu żaroodpornym wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na godzinę.

Smacznego!




środa, 19 sierpnia 2015

Smoothie jagodowo-borówkowe

Czasem, kiedy wstajesz rano i topisz się we własnym pocie nie masz ochoty jeść. Ale coś trzeba w siebie wcisnąć. Smoothie jest naprawdę dobrym wyborem w takim razie.

Składniki:
pół banana
garść jagód
garść borówek
ok 300 ml wody



Blendujemy wszystkie składniki. Jeśli potrzebujecie nieco cukru, dodajemy przed blendowaniem. 

Smacznego!

piątek, 14 sierpnia 2015

Placki z cukinii

Uwielbiam placki z cukinii. Po prostu uwielbiam.

Składniki:
duża cukinia (starta na dużych oczkach)
2 jajka
mąka (około szklanki, ale ja zawsze sypię na oko aż ciasto będzie miało odpowiednią gęstość)
sól 
pieprz


Do miski ze startą cukinią wrzucamy jajka. Mieszamy. Dodajemy mąkę oraz przyprawy. Ciasto powinno być na tyle gęste by łatwo się nie rozlewało. Rozgrzewamy olej na patelni. Łyżką wykładamy ciasto na olej. Smażymy z dwóch stron na złoty odcień. Podajemy z sałatą z cebulą i słonecznikiem (pestki dyni są lepsze) oraz sosem sałatkowym (przepis tutaj). Ja tym razem dodałam również jogurtowy sos czosnkowy. 

Smacznego!